Aluminiowe obudowy wykopów LITEBOX – niekwestionowany lider branży!
Lekki, wydajny i bezpieczny – oto kluczowe cechy systemu aluminiowych obudów LITEBOX do zabezpieczania wykopów. Niezastąpiony w warunkach zabudowy miejskiej system, doskonale sprawdza się m.in. do układania kabli, rur wodociągowych i gazowych, czy prowadzenia napraw lub prac kontrolnych. Bez względu na głębokość, szerokość czy stopień trudności, system LITEBOX, pozwala w łatwy sposób zabezpieczyć wszystkie powszechnie wykonywane wykopy.
System aluminiowych obudów wykopowych LITEBOX to nie tylko świetne rozwiązanie w przypadku gęstej zabudowy miejskiej. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się czas mobilizacji sprzętu. Zaprojektowany tak, by mogły nim operować nawet jedynie 2 osoby na budowie, dzięki czemu jest niezwykle mobilny. Dzięki systemowi LITEBOX nie trzeba już wybierać pomiędzy ciężkimi i kłopotliwymi systemami stalowymi a lekkimi i prowizorycznymi zabezpieczeniami drewnianymi lub całkowitą rezygnacją z zabezpieczenia wykopu.
Zabezpieczenie wykopu przy użyciu aluminiowych obudów ścian wykopów LITEBOX Gigant.
System LITEBOX posiada modułową budowę i składa się z zaledwie kilku elementów: paneli aluminiowych, łączników paneli oraz rozpór wykopowych. Do łączenia poszczególnych elementów obudowy służą samoblokujące się sworznie mocujące, co w odróżnieniu od klasycznych rozwiązań z zawleczkami ułatwia i przyspiesza montaż, ogranicza całkowitą ilość elementów systemu oraz minimalizuje ryzyko zgubienia drobnych części.
Obudowy można szybko transportować samochodami dostawczymi do 3,5 t, a następie w prosty sposób – ręcznie, zmontować bezpośrednio na budowie. Wszystko to dzięki niezwykłej lekkości – masa najcięższego elementu w całym systemie to zaledwie 42 kg (panel aluminiowy długości 3 m).
Kolejnym atutem aluminiowych obudów wykopowych LITEBOX jest największy na rynku prześwit roboczy pomiędzy dnem wykopu a dolnymi rozporami (prześwit na rurę), który wynosi aż 0,75 m, a w przypadku systemu dylowego dochodzi nawet do 2,50 m (przy wykopie o głębokości 3 m). Niezakłócona pozioma przestrzeń robocza o takim zakresie oznacza wygodną przestrzeń do prowadzenia robót ziemnych oraz układania różnego rodzaju instalacji, co przekłada się na lepszy komfort pracy.
Obudowy aluminiowe LITEBOX można stosować m.in. do układania w otwartych wykopach sieci energetycznych, gazowych i wodociągowych, przecisków oraz przewiertów sterowanych, naprawy oraz obsługi przyłączy istniejących budynków, różnego rodzaju inspekcji sieci, a nawet robót ogrodniczych i kształtowania architektury krajobrazu.
Dla wygody użytkowników w zakresie zastosowań system podzielono na cztery typy tak, aby dopasować go do zróżnicowanych wymagań poszczególnych rodzajów robót.
System krawędziowy
W tym wariancie obudowa częściowa (rys. 1) służy do zabezpieczania wykopów o głębokości do 1,75 m i szerokości maksymalnej 2,18 m, co pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich zalet modułowego systemu. System zapobiega osuwaniu się górnej części wykopu i jest odpowiedni zarówno do gruntów sypkich, jak i zwartych oraz do podłoża skalnego.
Maksymalna masa systemu krawędziowego nie przekracza 130 kg (z panelami LITEBOX dł. 3 m), dzięki czemu montaż wstępny może być wykonany nawet przez dwie osoby.
Rysunek 1. Zabezpieczenie krawędzi wykopu przy pomocy systemu krawędziowego LITEBOX
System liniowy
Dla wykopów o głębokości przekraczającej 1,5 m oraz wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niestabilnym gruntem wymagane jest pełne zabezpieczenie ścian wykopu (rys. 2). Dzięki modułowej budowie wszechstronnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest system LITEBOX, który można szybko, łatwo i bezpiecznie zmontować by zabezpieczyć wykop. Stała wysokość panelu wynosząca 0,5 m pozwala precyzyjnie dostosować wysokość zabezpieczenia do panujących warunków. System LITEBOX to jedyne lekkie obudowy pozwalające zabezpieczyć wykop o głębokości do 6 m.
Rysunek 2. Pełne zabezpieczenie ścian wykopu systemem liniowym LITEBOX
System dylowy (komory dylowe)
W sytuacjach, gdzie mamy do czynienia z gęstym i krzyżującym się uzbrojeniem terenu lub wszelkiego rodzaju innymi przeszkodami, zastosowanie znajdują aluminiowe komory dylowe LITEBOX pozwalające zabezpieczyć wykopy o głębokości do 3 m. Do zabezpieczenia wgłębnej części wykopu służą pogrążane wypraski (dyle) aluminiowe. Dzięki rozparciu wyłącznie górnej krawędzi wykopu można uzyskać nawet do 2,5 m niezakłóconej przestrzeni roboczej.
Rysunek 3. Zabezpieczenie wykopu z krzyżującym się uzbrojeniem terenu z wykorzystaniem systemu dylowego LITEBOX.
System punktowy
Możliwość łączenia paneli LITEBOX o różnych długościach pozwala na zabezpieczanie wykopów punktowych o dowolnych wymiarach. System gwarantuje niezakłóconą przestrzeń roboczą na całej głębokości wykopu (rys. 4). Zastępując jedną ścianę obudowy rozporami uzyskujemy obudowę wykopu jednostronnie otwartą (rys. 5), którą następnie można wykorzystać jako zamknięcie systemu liniowego lub jako komora startowa do przewiertów i przecisków sterowanych.
Rysunek 4. System punktowy LITEBOX |
Rysunek 5. Obudowa jednostronnie otwarta LITEBOX. |
Zabezpieczenia wykopów a przepisy
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, bezpieczne prowadzenie prac w wykopie wymaga zabezpieczenia wszystkich jego powierzchni przez profilowanie, skarpowanie lub w inny sposób chroniący przed osuwaniem. Ponadto, zgodnie z powyższym rozporządzeniem wykopy o ścianach pionowych nieumocnionych, bez rozparcia lub podparcia, mogą być wykonywane tylko do głębokości 1 m w gruntach zwartych.
Dokumentem regulującym stosowanie zabezpieczeń wykopów jest polska norma PN-EN 13331 Obudowy ścian wykopów. Dlatego, przy wyborze konkretnego rozwiązania należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy jest ono zgodne z tą normą.
Dodatkowo, decydując się na wybór systemu do zabezpieczania wykopów, warto sprawdzić nie tylko masę całkowitą obudowy, ale przede wszystkim na masę poszczególnych elementów. Zgodnie z rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, przy ręcznych pracach transportowych, „masa przedmiotów podnoszonych i przenoszonych przez jednego pracownika nie może przekraczać 30 kg przy pracy stałej”. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lekkich obudów wykopowych, gdzie montaż wykonywany jest ręcznie.
BHP a LITEBOX
System LITEBOX to jedyne obudowy wykopowe na rynku posiadające systemowe akcesoria zapewniające pełne bezpieczeństwo zarówno osobom pracującym, jak i postronnym. W myśl obowiązujących przepisów, jeżeli wykop osiągnie głębokość większą niż 1 m od poziomu terenu, należy wykonać zejście do wykopu. Jednakże trzeba pamiętać, że niedopuszczalne jest wchodzenie i wychodzenie z wykopu po rozporach. Mając powyższe na uwadze, system LITEBOX został wyposażony w fabryczny wspornik drabiny, który w połączeniu ze słupkami barierek tworzy bezpieczne zejście (wejście) do wykopu (rys. 6).
Rysunek 6. Bezpieczne wejście do wykopu
Gwarancja bezpieczeństwa i satysfakcji
System aluminiowych obudów ścian wykopów LITEBOX spełnia wymagania zawarte w Polskiej Normie PN-EN 13331 „Obudowy ścian wykopów” oraz posiada certyfikat bezpieczeństwa, dzięki czemu system ten jest dopuszczony do sprzedaży na terenie całej Unii Europejskiej. Każda obudowa dostarczana jest zawsze z kompletną dokumentacją techniczną (certyfikaty, karty techniczne, deklaracje właściwości użytkowych, instrukcje obsługi) w języku polskim, a czas dostawy nie przekracza zwykle 7 dni roboczych. System obudów wykopowych LITEBOX objęty jest 24 miesięczną gwarancją producenta.
Korzystając z obudowy zgodnie z jej przeznaczeniem oraz instrukcją obsługi będzie ona służyła bezawaryjnie przez długie lata, zapewniając komfort użycia i bezpieczeństwo użytkownika końcowego nawet w najtrudniejszych warunkach.
Najczęściej wybierany
Obudowy ścian wykopów LITEBOX to najchętniej wybierany system lekkich obudów wykopowych w Polsce. O popularności systemu LITEBOX w branży świadczą liczne pozytywne opinie i referencje od zadowolonych klientów, stanowiące jednocześnie najlepszy wyraz uznania dla tych lekkich obudów wykopowych. Aluminiowe obudowy LITBOX są używane w ponad 350 polskich firmach, wśród których można wymienić m.in. wojewódzkie, powiatowe, miejskie i gminne przedsiębiorstwa wodociągowe i komunalne, głównych dostawców gazu, ogrzewania oraz energii elektrycznej oraz szereg mniejszych i większych prywatnych przedsiębiorstw branżowych, a nawet jednostki edukacyjne.
Marcin Kowalski