Aktualności
Z przyjemnością informujemy, że jesteśmy złotym sponsorem Międzynarodowej Konferencji Technologie Bezwykopowe NO-DIG POLAND. 10. jubileuszowa edycja tego branżowego wydarzenia odbędzie się 27–29 września 2023 r. w Krakowie.
Konferencja NO-DIG POLAND to polski odpowiednik światowych konferencji NO-DIG, które odbywają się od Europy po obie Ameryki, Azję oraz Australię i mają na celu promowanie technologii bezwykopowych, a także podnoszenie kompetencji osób stosujących te technologie do budowy, odnowy i diagnostyki przewodów infrastruktury podziemnej w praktyce.
Jubileuszowa edycja będzie świetną okazją do omówienia drogi, jaką przebyły polskie przedsiębiorstwa i firmy od początku lat 90. XX w., aby dzisiaj być nieodłącznym, niezwykle ważnym elementem rynku budowlanego w zakresie infrastruktury podziemnej. Mowa będzie również o tym, co w branży nowe, innowacyjne, wpisujące się w technologiczne wymagania jutra.
Tematami przewodnimi wydarzenia będą m.in.:
- technologie i innowacje, które mogą wesprzeć branżę bezwykopową,
- bezpieczne technologie bezwykopowe (bezpieczeństwo prac, ale i bezpieczna eksploatacja),
- • techniki diagnostyczne i technologie bezwykopowej rehabilitacji przewodów, które warto zastosować w naszym kraju.
Bezpieczeństwo prowadzenia robót jest nam szczególnie bliskie, dlatego też podczas konferencji zaprezentujemy kluczowe cechy i właściwości użytkowe aluminiowych systemów szalunkowych na przykładzie systemu LITEBOX. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie będzie można zapoznać się z dodatkowymi informacjami oraz uzyskać fachową poradę.
Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie www.nodigpoland.pl.
Szanowni Państwo,
Informujemy, iż w Strefie Projektanta pojawiły nowe, istotne dokumenty - Krajowa Ocena Techniczna dla systemu TITAN oraz Specyfikacje Techniczne. Stosownie do nich zaktualizowane zostały również Broszury Techniczne, w tym dane do projektowania. Dokumenty dostępne są do pobrania po zalogowaniu w naszej strefie projektanta.
Strefa Projektanta
Jednocześnie oddając w Państwa ręce najnowsze wydanie Krajowej Oceny Technicznej dla systemu TITAN, opracowanej przez Instytut Techniki Budowlanej, pragniemy zwrócić uwagę na dwie kwestie z nią związane.
Pierwsza – z uwagi na mandat ITB, zakres stosowania systemu nie jest ograniczony do inżynierii komunikacyjnej, jak ma to miejsce w Ocenach Technicznych wydawanych przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Zgodnie z zapisami nowego wydania KOT, system TITAN może być w sposób stosowany w budownictwie bez ograniczeń, czyli m.in. inżynierii komunikacyjnej, w budownictwie kubaturowym, czy hydrotechnicznym.
Druga kwestia dotyczy uczciwej konkurencji i przejrzystości technicznej. Nowe wydanie KOT dla systemu TITAN zawiera pełną informację o produkcie, w tym o gatunku stali żerdzi oraz zgodności z normami (zarówno materiałowymi, jak i wykonawczymi). Brak informacji o gatunku stali w dotychczasowych Ocenach Technicznych wydanych przez IBDiM stał się powodem wielu nieporozumień, trudności, a czasem nadużyć. Niemożność uzyskania od dostawcy, podstawowej przecież, informacji o gatunku stali z jakiego wytwarzany jest wyrób stalowy przeznaczony do celów konstrukcyjnych, stała się tyleż powszechna, co bezprawna i zupełnie niespotykana przy innego rodzaju wyrobach stalowych. Brak pełnego opisu produktu i niechęć dostawców do przekazania pełnej informacji o wyrobie otworzyło pole do nieuczciwej konkurencji, polegającej na oferowaniu systemów geotechnicznych tańszych, lecz niespełniających wymagań odpowiednich norm z uwagi na niezgodny z nimi gatunek stali.
Wierzymy, iż zapisy naszej nowej KOT ułatwią respektowanie wymogów normowych oraz Specyfikacji Technicznych w zakresie wymaganego gatunku stali projektantom, inspektorom nadzoru. Inwestorom zaś, pozwolą upewnić się, że płacąc za wyrób otrzymują dokładnie to, za co zapłacili.
Z poważaniem.
Jakub Sierant
Dyrektor Zarządzający